Na Džemfestu 2021 se bavili teenageři z DD

program

24. 6. 2022

Stejně jako loni jsme také letos pozvali na Džemfest holky a kluky z dětských domovů, aby si užili svůj první fesťák i Jeseníky.

Na šumperský festival Džemfest dorazilo spolu se stovkami diváků taky šestnáct kluků a holek z dětských domovů v Čeladné, Příboře a Fulneku. Pořadatelé je pozvali, aby si užili jedinečnou festivalovou atmosféru. Bez tet a strejdů z domova, ale taky bez drog a alkoholu. V sobotu po festivalu se pak děti vypravily do Jeseníků a povečeřely s kapelou O5 a Radeček.

Nešlo nám o nějakou lacinou charitu, s dětskými domovy spolupracujeme dlouhodobě. Jezdíme na jejich akce, pořádáme pro ně koncerty. Tentokrát jsme vymysleli projekt Můj první fesťák, který umožnil teenagerům prožít nezapomenutelný víkend v Šumperku i v Jeseníkách,“ řekl spoluorganizátor festivalu a kytarista kapely O5 a Radeček Radek Sekyra.

Byl to fajný víkend, strašně jsme se nasmáli a Džemfest se mi moc líbil. Byl to jeden z nejhezčích zážitků v mém životě,“ svěřila se čtrnáctiletá Martina z DD Příbor. Stejně starou Melanii z DD Čeladná nejvíce uchvátil sobotní výlet na horní nádrž elektrárny Dlouhé stráně. „Výšlap byl super, až na tu zimu… Užili jsme si spoustu srandy a fesťák Džemfest byl skvělý,“ dodala Melanie.

 „Děti z dětských domovů jezdí na hodně akcí, ale vždy s vychovatelem a celou rodinnou skupinou, ve které jsou prckové i velké děti. Takže je jasné, že se musí dodržovat jasná pravidla, program se podřizuje těm nejmenším a teta nebo strejda na vše ostřížím zrakem dohlíží. Na Džemfestu všichni fungovali samostatně a svobodně, přesto nás nikdo nezklamal, třeba tím, že by si dal tajně pivo nebo jointa,“ zhodnotila akci Květa Kralovičová ze spolku Duha Zámeček, která děti doprovázela jako vedoucí.

Džemfest se na netradiční charitu zaměřuje pravidelně. Díky Nadaci ČEZ, která je pravidelným partnerem festivalu, už v minulosti intenzivně a s úspěchem propagoval mezi mladými lidmi dárcovství krve a krevní plazmy nebo pozval na festival děti z Jedličkova ústavu v Praze. Tentokrát pořadatelé Džemfestu teenagerům z dětských domovů umožnili nejen bezplatný vstup na festival, ale uhradili jim i dopravu, ubytování, jídlo a víkendový program.