Pátek 21. října 2011
17:30 hodin
DK Šumperk

Anketa

Nejvíc se těším na::


experior
generální partner

cba
hlavní partner

Rozhovory s kapelama, nově: Prago Union

Chcete vědět, jak se kapely těší na Džemfest? Nejen to, ale i mnoho dalšího zajímavého se dozvíte v exklusivních rozhovorech s Prago Union, Migama, Údégéčkama, Radečkama a Obzzorem... 

ROZHOVOR 

Prago Union: Zábřeh? To byl kotel!

Zřejmě nejpopulárnější česká hiphopová formace současnosti Prago Union vystoupí tento pátek v šumperském kulturáku, a to v nejširším obsazení. Právě u této příležitosti odpovídal na otázky týdeníku Týden na severu frontman kapely Kato.

Před měsícem jsi vydal nové album V barvách. Kritici nešetří chválou, ale jak jsi s novým přírůstkem do diskografie Prago Union spokojený ty osobně?

Mám radost, že se původně nejistý nápad podařilo uskutečnit. Myslím, že jsme do toho dali všechno, přestože to trvalo relativně krátce od předchozí desky Dezorient Express. Je to trochu jiné, nejen pro posluchače, ale i pro mě. Věřím, že nahrávka zní dobře. Jinak dumám raději nad novými skladbami…

Deska má úspěch nejenom u kritiky, ale i fanoušků, vždyť jste se hned první týden po vydání vyšplhali na 3.místo v žebříčku prodejnosti. V dnešní době empétrojek a ipodů je to ohromný úspěch, co říkáš?

Že je potřeba brát "žebříčky prodejnosti" s jistou rezervou. Ale zájem a podpora ze strany lidí nás samozřejmě těší. A zavazuje...

V Šumperku zahrajete po mnoha letech, ale v Zábřehu jste vystoupili letos na jaře. Máte nějaký vzpomínky na zábřežský hojně navštívený koncert? A jak se těšíte do Šumperka?

Na Zábřeh máme jasný vzpomínky. Byl tam kotel. Nicméně Šumperk si pamatujeme taky, i když jsme tam dlouho nestavěli.

Co bys vzkázal fanouškům, kteří půjdou na váš páteční koncert? Chystáte pro ně nějakou specialitu?

Pro ně vždycky! :) Těšíme se. 

ROZHOVOR 

UDG: V Šumperku jsme zažili pár povedených mejdanů

Hudební skupina UDG představí svou pověstnou koncertní show na říjnovém festivalu Džemfest. O nesplněných snech, o šumperských mejdanech i o tom, jak se těší opět do Šumperka, si s námi povídali členové kapely v pražském klubu Theatro během předávání Festivalových hudbeních cen 2011.

Přestože už nějakou dobu patříte mezi přední festivalové kapely u nás, v Šumperku na Džemfestu zahrajete vůbec poprvé. Jak se na džemfestovou premiéru těšíte?

Těšíme se, od kamarádů z kapely O5 a Radeček víme, že je to tradiční a oblíbená akce, na které se vždy hraje pro plný kulturák. Co víc si přát?

Pocházíte z Ústí nad Labem. Máte ale nějaký speciální vztah nebo vzpomínky na Šumpersko?

Ano. V Šumperku jsme poprvé vystupovali s naším francouzským kytaristou. Tenkrát ještě pouze jako s hostem. Zažili jsme tam pár povedených mejdanů a náš frontman Petr krátce chodil se šumperskou dívkou, které jsme přezdívali „Zajíc“.

Na Džemfestu vystoupíte v rámci republikového turné. Hrajete raději samostatné koncerty nebo vám vyhovují vystoupení na festivalech?

Obojí má něco do sebe. Uhrát dlouhé vystoupení a udržet publikum v akci, je ale težší. Z festivalů se těšíme do klubů a obráceně.

Jakých překvapení se od vás dočkají fanoušci během podzimního turné? A chystáte něco speciálního pro Šumperk?

To ještě přesně nevíme. Jistě bychom chtěli zařadit do playlistu pár zbrusu nových písní.

Máte v repertoáru koncertu nějakou píseň, kterou byste už raději nehráli, ale publikum si ji žádá?

Asi ano. To víte, muzikanty nejvíc baví hrát čerstvě složené písně a publikum si žádá staré ověřené šlágry :)

Dosáhli jste mnoha úspěchů. Máte před sebou nějaký nesplněný hudební sen?

Určitě ano. Jsou to spíš takové průběžné snahy. Rádi bychom připravili tak dobrou desku, aby si lidé řekli, že kapela na sobě pracuje a vyvýjí se. Zároveň bychom se chtěli zviditelnit na Slovensku, kde nás zatím téměř nikdo nezná.

ROZHOVOR

Mig 21: „Nechte se překvapit“

Ve dvanáctileté historii festivalu zahraje letos MIG 21 na Džemfestu již potřetí. Máte k Šumperku nějaký speciální vztah?

Šumperk je překrásné město, které si naše kapela oblíbila.

Na Džemfestu vystoupí Mig 21 v rámci turné Podzim 11. Hrajete raději samostatné koncerty nebo vám vyhovují vystoupení na festivalech?

Naší prioritou jsou kvalitně zahrané koncerty jak na festivalech, tak v klubech, tak ve větších sálech.

Jakých překvapení se od vás dočkají fanoušci během podzimního turné? 

Ve slově překvapení se skrývá již sama podstata překvapení. Nechte se tedy překvapit...

Máte v repertoáru koncertu nějakou píseň, kterou byste už raději nehráli, ale publikum si ji žádá?

Bez komentáře.

Má kapela vašeho renomé ještě nějaký nesplněný hudební sen?

Jde o to, co myslíte slovem renomé.

ROZHOVOR

Na otázky odpovídá zpěvák skupiny OBZZOR Dan Kašpar:

Za krátkou dobu existence kapely jste stihnuli spoustu věcí. Například hodně koncertovat a vydat cédéčko. Co byste o sobě dál prozradili? Co ještě se vám už povedlo a naopak, jaké máte před sebou nejbližší cíle?

Jsme kapela ze Šumperka a blízkého okolí hrající melodický rock ovlivněný mnoha dalšími hudebními směry. Hudbu vnímáme jako dar, který nás naplňuje, baví a v životě každého z nás má důležité místo. Letos jsme vystoupili na několika festivalech, vydali CD „Plán“. Naše cíle jsou jednoznačné: Hrát, hrát a hrát…o naději, kterou jsme v našich životech nalezli.

Jak se těšíte na Džemfest, kde v pátek zahrajete po boku "velkých" kapel?

Těšíme se vskutku moc. Sice nyní bojuji s těžkým nachlazením, ale snažím se tuto bitvu s viry vyhrát a nepřijít o ten nezapomenutelný zážitek zahrát si na stejném podiu s kapelami, které se do podvědomí posluchačů už zřetelně dostali.

Jste trémisté, nebo si koncerty užíváte od začátku do konce?

Myslím, že nejsme trémisté. Každý z nás má jiné zkušenosti s živým hraním. Koncerty si užíváme s radostí a s vizí, kterou máme.

Co vzkážete fanouškům, kteří půjdou na Džemfest kvůli Obzzoru?

Fanouškům? My si svoje fanoušky teprve hledáme a naši základnu budujeme :) Takže spíše vzkážeme všem návštěvníkům Džemfestu: Prvních 100 vstupujících dostane naše debutové album „Plán“ zdarma. A taky bude na Džemfestu připravena spousta zábavy a muziky... Zkrátka a dobře: Mejdan podzimu je tady!

ROZHOVOR 

O5 a Radeček: Není pravda, že na Šumpersku hrajeme neradi

Skupina O5 a Radeček pocházející ze Šumperka má za sebou dva roky nepřetržitého koncertování. Nyní se však kapela zavřela do nahrávacího studia, kde dokončuje novou desku a nejen to... O současném dění i o blížícím se koncertu doma v Šumperku jsme si povídali se zpěvákem Tomášem Polákem.

Traduje se, že neradi hráváte na Šumpersku. Přesto už za pár dnů vystoupíte na Džemfestu. Jak se na koncert před domácím publikem těšíte?

Není pravda, že tady hrajeme neradi, naopak! Například, když jsme v Šumperku hráli naposledy, na slavnostech města, tak to byl skvělý koncert. Překvapil nás velký zájem veřejnosti. A také atmosféra během koncertu byla úžasná.

Přesto ve zdejším regionu moc nehráváte.

Ale to není tím, že by nás zde nebavilo hrát, ale proto, že se nechceme  fanouškům přejíst. Bylo by blbý, kdyby lidé koukali na plakát k nějaký akci a říkali si: Jé, to je nuda, tam budou hrát opět ti Opět :)

Za loňský rok jste odehráli 100 koncertů, volný víkend je pro vás asi velká vzácnost?

Poslední dva roky jsme ztrávili na cestách, ale tento podzim jsme si dali  relax. Odpočíváme od cestování po koncertech, ale jinak máme až nad hlavu. Doděláváme novou desku, makáme na nových webovkách a do toho skládáme muziku na zakázku; vždycky někomu něco slíbíme, a pak nestíháme :) Ale moc nás baví dělat i jinou muziku než „radečkovskou“. Zrovna minulou středu vysílala Česká televize pořad o cirkuse, ke kterému jsme dělali hudbu.

Máte při tom všem čas na to, abyste připravili nějaké překvapení pro vystoupení na Džemfestu?

Čas určitě najdeme a nějaké vychytávky vymyslíme. Zahrajeme i nové věci z chystané desky. Jo a budeme na Džemfestu natáčet dvd, takže budeme rádi, když nám přijdou lidi fandit a užijem si spolu parádní mejdan :)

 

 

 

hana

pilsner

olkraj

Džemfest dále děkuje za podporu a spolupráci partnerům:

zábavní centrum MAJÁK, H-CLUB Šumperk, prodejna ALKOHOLTÉKA, DŮM KULTURY Šumperk, kino OKO Šumperk, Městská KNIHOVNA Šumperk, PENZIONG.eu,
Vinárna TŘEŠTÍK, REJ.cz, MENUSUMPERK.cz, MENUZABREH.cz, tiskárna TRIFOX, čajovna ČAROVNA, týdeník TÝDEN NA SEVERU

olkraj